Araba | Konular | Kitaplar

otomobil

Otomobilde yeni pazar oluştu: Çıkma lastik

Vatandaşlar araçlarına yeni lastik almak yerine kullanılmış çıkma lastikleri daha uygun fiyata almayı tercih ediyor.

Ekonomik krizin son günlerde etkisini göstermesi nedeniyle alım gücü azalan dar gelirli vatandaşlar araçları için daha uygun fiyattan satılan çıkma lastiği tercih etmeye başladı. 100-200 lira arasında değişen yeni lastiklerden alamayanlar 25-30 liradan satılan kullanılmış çıkma lastikleri tercih ediyor.

Kullanılmış çıkma lastiğin daha cazip hale geldiğini ifade eden oto lastikçisi Seyrani Bakır, son günlerde çıkma lastik satışlarının arttığını söyledi. Seyrani Bakır, "Alım gücü azalan vatandaşlar artık 100-200 liraya satılan yeni lastik almıyor. Bunun yerine 25-30 liradan satılan çıkma lastik dar gelirli vatandaşların gözdesi oldu" dedi.

ÖTV ve KDV süresi uzuyor.

1600 cc`ye kadar otomillerdeki ÖTV indirimi düşürülerek devam edecek. Mobilya ve beyaz eşyada ilk 1,5 ay yüzde 0, sonraki dönemde ise yüzde 2 ÖTV alınacak. Bilgisayar ve mobilyadaki yüzde 8`lik KDV indirimli oran 30 Eylüle kadar devam edecek.

Maliye Bakanlığından edinilen bilgiye göre, 1600 CC ve altındaki otomobillerde yüzde 37 olan ÖTV oranı 15 Haziran`a kadar yüzde 18, 16 Haziran 30 Eylül arasında da yüzde 20 olarak uygulanacak.

Hurdalık malzemeden Mercedes

Bartın Endüstri Meslek Liseli öğrenciler topladıkları hurdalık malzemeden Mercedes araba yaptılar.

Bartın Endüstri Meslek Lisesi Tesisat Teknolojisi Bölümü öğrencileri, eğitim-öğretim dönemi başında yapımına başladıkları Mercedes marka otomobili kaporta, far, silecek ve göstergelerine kadar 1933 modele uygun olarak tasarladı.

Mevcut modelden biraz daha küçük yapılmasına karşın iç donanımına kadar aslına uygun hazırlanan otomobil, deneme sürüşü için çıkarıldığı kentte vatandaşların ve bazı galeri sahiplerinin ilgisini çekti.

Deposu 2 dolara doluyor!

Macaristan`da, deposu sadece 2 dolara dolan, elektrikli otomobilin tanıtımı yapıldı.

Elektrikli otomobillerin distribütörü Comtex Green firmasının genel müdürü Janos Szabo, tanıtım sırasında, saatte en fazla 80 kilometre hız yapabilen aracın akülerinin 8 saatte tam olarak doldurulabildiğini, bunun da 2 dolar maliyet anlamına geldiğini belirtti.

Aracı satın almak isteyenlerin sadece 3 ay beklemesi gerektiğini kaydeden Szabo, satış fiyatı 17 bin 500 dolar olan otomobilin hem çevreci hem ekonomik olduğunu söyledi.

Fps

Birçok otomobilde sadece küçük bir yangin tüpü seklinde, yaris otomobillerinde ise çesitli noktalara çelik borular içinden söndürücü gaz püskürten yangin önleme sistemi.

Distronic

Radar destekli bilgisayarli cruise control sistemi. Önde yaklasilan aracin hizinin kendi hizindan az oldugunu belli bir mesafede algilayan sistem, motoru sikistirarak veya fren yaparak otomobili yavaslatiyor. Önü bosalinca da otomobili programli hizina tekrar çikariyor.

Diferansiyel

Otomobil viraj alirken iç ve dis tekerleklerin farkli hizlarda dönmesini saglayan disli çark sistemi.

Dıştan Yanmalı Motorlar

Distan yanmali motorlar otomobillerde kullanilmayan bir motor çesidi olup, yakitin disarida bir yerde yakilmasi ile üretilen isi enerjisini mekanik enerjiye dönüstüren makinalardir.

Arabanın icadı

Bu konuda ilk söylenmesi gereken,otomobilin icadının başka icatlara benzemediğidir. Otomobilin başlangıcından bugünkü mükemmel,gelişmiş durumuna ulaşabilmesi, değişik kişilerin fikirleri ve aşamalarla gerçekleşmiştir.

Coupe

Yaninda tek kapisi olan otomobil tipi.

Compact

Orta sinif otomobillerin karoser biçimi için kullanilir.

Comand

Yeni nesil otomobillerde navigasyon sistemi, telefon, saat, TV alicisi, radyo, kaset ve CD çalardan olusan müzik sisteminin hepsine kumanda eden sistem.

Cd

Hava direnci katsayisi. Bir otomobilin ne kadar hava direnciyle karsilasacagini gösterir. Hava sürtünmesi azaldikça otomobilin yakit tüketimi de azalir. Otomobil firmalari bu katsayiyi azaltmak için yeni tasarimlar gelistiriyor.

Cabriolet (Cabrio)

Normal dört kisilik binek otomobillerin üstü tümüyle açilabilen karoser tipi.

Boxer Motor

Silindirlerin ayni, genellikle tam yatay, düzlemde (180 derece) karsilikli olarak çalistigi, otomobile ekstra denge saglayan motor.